image description
Otevírací doba

Zavolejte kdykoliv!

image description
Nad Spádem 9

Praha 4, 147 00

Bojím se, že mám napíchnutý telefon

Co teď?

článek1

Konverzace sledovaná třetí stranou bez povolení příslušných úřadů je v ČR trestným činem. Kromě toho být sledovaný je velmi nepříjemný pocit a kolikrát je v ...

Konverzace sledovaná třetí stranou bez povolení příslušných úřadů je v ČR trestným činem. Kromě toho být sledovaný je velmi nepříjemný pocit a kolikrát je v ohrožení ne jen Vaše osoba, ale také chod firmy nebo společnosti, pracujete-li na významné pozici. Únik dat není radno brát na lehkou váhu.

Jestli jste osobou, která drží informace, o které by mohl mít neoprávněný uživatel zájem, pravděpodobnost odposlechu se zvyšuje. Pokud jste si v posledních dnech nebo týdnech všimli zvláštního fungování Vašeho telefonu, je pravděpodobné, že je na vině právě odposlech.

Na internetu lze najít nejrůznější návody, jak zjistit odposlouchávání svého telefonu. Zavolat na určitou číselnou kombinaci s určitou předvolbou, prozvonit vlastní telefonní číslo a podle zvuku, který se Vám ozve, identifikovat případný odposlech, většinou jde však o fake a neúčinné postupy. Většinou odposlech telefonu zjistit svépomoci nelze, neboť v největším počtu případů zaznamenávání hovorů probíhá zcela mimo mobilní zařízení.

Můžete zkusit otestovat, jestli jste odposlouchávání. Zkuste na svého nepřítele malou léčku – záměrně vypusťte přes telefonní hovor nepravdivou a falešnou, ale na první pohled důležitě vypadající informaci. Jestli se dostane ven a rozšíří se, máte jasno. V telefonu máte odposlech.

Zde je několik možností, jak odposlech telefonu rozpoznat:

1. Unikají informace, které neměl nikdo slyšet.

Prvotním indikátorem je samozřejmě nechtěný únik informací, které neměl nikdo slyšet. Dostaly se interní informace třetí straně? Máte strach, že údaje, které jste sdělili po telefonu, znají cizí lidé? Únik informací je hlavní a většinou jedním z prvních výstražných příznaků možného odposlechu. Bojíte-li se, že můžete být monitorováni přes telefon, co nejrychleji se na nás obraťte.

2. Podivné zvuky

Pokud telefonujete a na pozadí slyšíte zvláštní šum nebo zvuky, může to být způsobeno právě odposlouchávacím zařízením. Může jít o vysoké tóny, hučení, praskání, skřípání nebo neobvyklá ozvěna. Všímejte si detailů a buďte pozorní.

3. Telefon se rychle vybíjí

Začala Vám v posledních dnech docházet baterka na telefonu nebezpečně rychle? I to může být známka toho, že se telefon vypořádává s nelegálním malwarem, neboli softwarem Vámi nevědomky staženým nebo nainstalovaným za účelem odposlechu. Samozřejmě pokud je telefon starší nebo používaný velmi často, může být vybíjení baterie způsobeno právě tím.

4. Baterie je horká

Telefon se přehřívá, protože na pozadí neustále běží odposlouchávací aplikace. I to může být jedna z indicií, že jste odposloucháváni.

5. Vypnutí telefonu trvá příliš dlouho
Případně jej nelze vypnout vůbec. Je to jedna ze známek toho, že Váš mobil může ovládat nějaký člověk pomocí odposlechového zařízení. Pozorně si prohlížejte také display. Pokud je zvláštně podsvícený i po vypnutí, zbystřete.

6. Telefon se spouští sám od sebe

Máte mobil položený na pracovním stole a on se najednou z ničeho nic sám od sebe rozsvítí? Samovolná aktivita mobilního zařízení může značit ovládání zvenčí.

7. Instalace neznámé aplikace

Začala se do Vašeho chytrého telefonu stahovat aplikace, jejíž původ neznáte a kterou jste Vy sami stahovat nezačali? Právě tento software neznámého původu může být odposlechovým systémem.

8. Neobvyklé SMS zprávy.

Přišla Vám v posledních dnech do mobilu SMS zpráva, která obsahovala místo textu akorát podivnou změť písmen a číslic? Může jít o zaslání příkazu k Vašemu telefonu. Je pravděpodobné, že se Vám právě nějaký amatér naboural do telefonu a nainstaloval do něj odposlech. Jestli si nejste jistí, určitě nic nepokazíte, pokud si pečlivě projdete složku s přijatými zprávami a zkusíte dohledat vše podezřelé.

9. Čerpání dat

Projděte si tedy pro jistotu účty za svůj telefon. Byl v posledních měsících přečerpán Váš datový limit nebo se spotřeba dat rapidně zvýšila oproti normálu? Na vině by mohl být právě odposlouchávací malware, který ke svému chodu potřebuje internetové připojení. Novější programy však už bývají o dost sofistikovanější a k činnosti tolik dat nespotřebují, a tak si jich běžný uživatel nemusí hned všimnout.

10. Přeskakuje signál

Jestli Vám při telefonním hovoru podivně přeskakuje signál, což se předtím nedělo, může to způsobovat právě nainstalovaný malware. A nebo je signál naopak abnormálně silný a hovor zcela čistý a vysoce kvalitní – to proto, že jej chce mít třetí strana zaznamenaný v co nejvyšší kvalitě a dobré srozumitelnosti.

11. Telefon vydává zvuky i v době, kdy jej nepoužíváte

Poslouchejte svůj telefon i tehdy, pokud zrovna nevoláte. Zdá se Vám, že podivně hučí, slyšíte pípání nebo klapání, mohlo by jít o odposlech. A může to také značit, že mikrofon telefonu je aktivní i v době, kdy netelefonujete, a tak jsou zaznamenávány i hovory, které se uskuteční v jeho blízkosti.

12. Dobře si jej prohlédněte

I když se v technice třeba příliš nevyznáte, i vzhled mobilního zařízení může leccos naznačit. Jsou na Vašem telefonu otisky, o kterých víte, že nejsou Vaše? Nebo je naopak telefon vyčištěný a nablýskaný, i když přitom vy jste nic takového neprováděli? I to by mohlo poukazovat na fakt, že se Vám do něj někdo snažil dostat (a možná se mu to podařilo) bez Vašeho vědomí.

A jak se odposlechu bránit?

  • Nesdělujte přes telefonní hovor důvěrné informace. Pokud máte podezření, že by Vaše telefonáty mohla monitorovat třetí strana, dávejte si dobrý pozor na to, co do sluchátka říkáte.
  • Vyměňte telefon i SIM kartu. Je to nejnáročnější řešení, koupě nového telefonu a nové telefonní číslo s sebou nese spoustu těžkostí a komplikací, spoustu změn v různých kontaktních formulářích, nutnost obeznámit se změnou všechny své blízké a své klienty, nové vizitky a tak dále a tak dále… Navíc je vysoce pravděpodobné, že stejným způsobem, jakým se Vám někdo naboural do Vašeho starého telefonu, to udělá i v tom novém.
  • Kontaktujte spolehlivou agenturu. Nebojte se svěřit se do rukou profesionála. Security Bohemia je tu pro Vás, pracujeme spolehlivě a pečlivě.

Jestli se tedy obáváte o své bezpečí, kontaktujte nás. Pokud chcete telefonicky, není od věci to udělat z cizího telefonu, u kterého máte jistotu, že nikdo nemá zájem jej odposlouchávat. Pokud byste totiž prozradili své obavy o možný odposlech svému nepříteli, mohl by začít jednat rychleji než vy a způsob svého získávání informací po dobu pátrání stáhnout nebo odinstalovat. Ozvat se nám můžete také emailem nebo přes kontaktní formulář.

Nedejte nikomu jedinou možnost neoprávněně zasahovat do Vašeho soukromí a jednejte včas!